24.05.2022

  • Kayseri Baro Avukatı Emir Akpınar, vefat eden kişilerin idari borçları ile ilgili yaptığı açıklamasında, Vefat eden kişinin idari borçları mirasçılardan talep edilemez dedi.

  • Lakin ilk derece yargılamasının ardından temyiz incelemesi gerçekleşmeden vefat etmiş dosya bu haliyle Danıştay'ın önüne gelmiştir.

  • İlgili cezanın vatandaşın yakınlarından, mirasçılarından talep edilmesi hukuka aykırı olup hak ve hakkaniyetle bağdaşmayarak, hukukun temel ilkelerine, Anayasa'ya ve Yüksek yargı mercilerinin kararlarına da aykırılık teşkil etmektedir.

  • Bununla birlikte unutulmamalı ki tüm bu değerlendirmeler kapsamında söyleyebiliriz ki vatandaşlarımız hakkında idare tarafından tahakkuk ettirilen idari para cezalarının muhatabı yalnızca o idari para cezasına çarptırılan kişidir.

16/01/22 08:39

“Vefat eden kişinin idari borçları mirasçılardan talep edilemez”

Kayseri Baro Avukatı Emir Akpınar, vefat eden kişilerin idari borçları ile ilgili yaptığı açıklamasında, "Vefat eden kişinin idari borçları mirasçılardan talep edilemez" dedi. Para cezasının yalnızca davacıyı ilgilendirdiğini söyleyen Emir Akpınar, "Danıştay 14. Daire 2015/3791...

Istanbulhaber ·

İlgili konular

×
Palo.com.tr Facebook ta takip edin