15.05.2021

  • Zorlu coğrafya ve hava koşulları nedeniyle kış aylarında restorasyon çalışmalarına ara verilen Sümela'da karların erimesiyle tekrar başlayan çalışmalarla endüstriyel dağcılar sarp yamaçlardaki yerleri aldı.

  • Sarp yamaçlardaki tehlike oluşturan kayaların tek tek yamaçtan aşağıya düşürüldüğü manastırda malzemelerin taşınması teleferik aracılığıyla yapılıyor.

  • 6 yıldır süren restorasyon çalışmalarında metrelerce yükseklikten çelik ip yardımıyla risk oluşturan kayaları temizleyen dağcılar Sümela Manastırı'nın gizli kahramanları olarak biliniyor.

  • Tehlikelerden uzaklaştırılan manastırda 600 metrekarelik bariyer çalışmaları da yapılırken, manastırda birinci etapla 11 milyon TL'nin harcandığı, 2. ve 3. etap çalışmalarıyla toplamda 55 milyon TL maliyet ile restorasyon çalışmalarının tamamlanması planlanıyor.

17/04/21 11:03

Sümela Manastırı’nda ağır kış şartları nedeniyle duran restorasyon çalışmalarına yeniden başlandı

Trabzon'un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı'nda ağır kış şartları nedeniyle duran restorasyon çalışmalarına yeniden başlandı. Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden biri olan ve 22 Eylül 2015 tarihinde restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapatılan Trabzon'un...

Istanbulhaber ·

İlgili konular

×
Palo.com.tr Facebook ta takip edin