30.06.2022

HABER ÖZETI

  • Kafkas Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen, Çerkeslerin Çarlık Rusya'sı tarafından uğradığı soykırım Çerkes Soykırımı ve Sürgünü 158'inci Yılı Anma Programı Yenikapı'da yapıldı.

  • Programa İstanbul İl Kültür Müdürü Coşkun Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, davetliler ve Çerkes vatandaşlar katıldı.

  • Şogen Ümit Dinçer, Soykırımın tanınmasını ve Çerkeslerin anavatanına dönüşlerinin önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz dedi.

  • Konuşmaların ardından Samsun Çerkes Derneği bünyesinde faaliyetlerini Nart Çocuk Kulübü tarafından Çerkes Andı okundu, ağıtlar söylendi.

21/05/22 19:07

Prof. Dr. Şogen Ümit Dinçer: “Soykırımın tanınmasını ve Çerkeslerin anavatanına dönüşlerinin önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz”

Kafkas Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen, Çerkeslerin Çarlık Rusya'sı tarafından uğradığı soykırım "Çerkes Soykırımı ve Sürgünü 158'inci Yılı Anma Programı" Yenikapı'da yapıldı. Federasyon Başkanı Prof. Dr. Şogen Ümit Dinçer, "Soykırımın tanınmasını ve Çerkeslerin...

Istanbulhaber ·

Çerkes sürgünün üzerinden 158 yıl geçti

Çarlık Rusyası’nın, stratejik açıdan önemli gördüğü Kafkaslardan Çerkes halkını sürgüne göndermesinin üzerinden 158 yıl geçti.

Son haberler ·

Başkan Büyükkılıç’tan Çerkes Sürgünü’nün 158. Yılı mesajı:

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Çerkes Sürgünü'nün 158. yılı dolayısıyla yayımladığı mesajında, "Tarihin en acı ve sarsıcı olaylarından biri olarak nitelendirilen Çerkes sürgününün üzerinden 158 yıl geçmesine rağmen bu hazin hadiseyi unutmadık,...

Istanbulhaber ·

Çerkesler atalarını andı

Samsun'da, Çerkes sürgününde hayatını kaybedenler anıldı. Programda ağıtlar söylenerek, denize kırmızı karanfil bırakıldı. Samsun Çerkes Derneği tarafından Çerkes sürgününde hayatını kaybeden kişiler için anma programı düzenledi. Tütün İskelesi yanındaki sahil kısmında...

Istanbulhaber ·

İlgili konular

×
Palo.com.tr Facebook ta takip edin