13.05.2021

HABER ÖZETI

  • Muş'ta havaların ısınmasıyla dağlık alanlarda yetişmeye başlayan Çiriş otu bir yandan vatandaşın geçim kaynağı olurken bir yandan da sofraları süslemeye başladı.

  • Merkeze bağlı 35 kilometre mesafedeki Kozma Dağı ve Şenyayla bölgesine aileleriyle birlikte akın eden vatandaşlar, burada hem güzel havanın tadını çıkarıyor hem de çiriş bitkisi topluyor.

  • Göksun ilçesinin 2248 rakımlı Değirmendere Dağlarında ve yüksek dağların pek çok yerlerinde yetişen çiriş otu, sofralara renk katıyor.

  • Yemek olarak börek, boranı, pilav ve kışlık konserve yapılan çiriş otu, hoş bir tadının olmasının yanı sıra kayalıkların arasında bulunduğundan vitamin bakımından oldukça zengin bir yapıya sahip olduğu biliniyor.

12/04/21 12:05

Muş’ta baharın müjdecisi “Çiriş” otu geçim kaynağı oldu

Muş'ta havaların ısınmasıyla dağlık alanlarda yetişmeye başlayan "Çiriş" otu bir yandan vatandaşın geçim kaynağı olurken bir yandan da sofraları süslemeye başladı. Kentin yüksek kesimlerden doğal olarak yetişen çiriş bitkisi, yörede sofraların asırlık lezzetlerinin başında...

Istanbulhaber ·

Çiriş otu sofralara süslemeye başladı

Kahramanmaraş'ta ilkbahar mevsiminde dağlarda yetişen ve yöresel yemeklerde kullanılan çiriş otu sofraları süslemeye başladı. Göksun ilçesinin 2248 rakımlı Değirmendere Dağlarında ve yüksek dağların pek çok yerlerinde yetişen çiriş otu, sofralara renk katıyor. Yemek olarak...

Istanbulhaber ·

İlgili konular

×
Palo.com.tr Facebook ta takip edin