10.08.2022

HABER ÖZETI

  • Bu dönemde uluslararası ve yurt içi enerji fiyatlarındaki artışlar ve tedarik zincirinde süregelen aksamalarla üretici fiyatlarındaki yükseliş sürdü.

  • Lokanta-otel fiyatları gerek yiyecek gerekse konaklama hizmetleri kaynaklı olarak yüzde 5,42 arttı ve bu grupta yıllık enflasyon yüzde 79,55'e çıktı.

  • Ulaştırma hizmetlerinde fiyatlar yüzde 4,57 artarken, kara yolu ve demir yolu ile şehirler arası yolcu taşımacılığıyla birlikte hava yolu taşımacılığı öne çıktı.

  • Kira grubunda ise haziranda aylık artış yüzde 3,11 düzeyinde gerçekleşirken, mevsimsellikten arındırılmış aylık değişimlerde hızlanma görüldü.

05/07/22 12:33

Merkez Bankası'ndan enflasyon açıklaması: En belirgin katkı enerjiden

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) haziran ayında TÜFE'nin yüzde 4,95 arttığını ve yıllık enflasyonun yüzde 78,62'ye yükseldiğini açıklamasının ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Fiyat Gelişmeleri Raporu yayımlandı. Rapora göre, haziran ayında tüketici...

Istanbulhaber ·

Enflasyondaki yükselişe en belirgin katkı enerji grubundan

Haziran'da hizmet grubunda yıllık enflasyonun tüm alt gruplarda arttı. Enflasyondaki yükselişe en belirgin katkının enerji grubundan geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Haziran ayı fiyat gelişmeleri raporunu yayımladı. Rapora göre, tüketici fiyatları Haziran...

Istanbulhaber ·

İlgili konular

×
Palo.com.tr Facebook ta takip edin