19.01.2022

HABER ÖZETI

  • Japonya'daki Ulusal Biyomedikal Yenilik, Sağlık ve Beslenme Enstitüsü'nden bir grup uzmanın geliştirdikleri aşının HIV virüsünü maymunlarda etkisiz hale getirmeyi başardığını duyurdu.

  • Dünya da HIV virüsü taşıyan hasta sayısı azalırken Türkiye'de artıyor Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.

  • Aşı sayesinde uyarılan bağışıklık sisteminin HIV'in etkisini yitirmesini sağladığını kaydeden uzmanlar, yaklaşık 5 yıl içinde insanlar üzerindeki denemelere başlanacağını açıkladı.

  • Başarılı olması halinde AIDS'in etkin tedavisinde önemli rol oynayacağı belirtilen aşının yeni ilaç ve aşı geliştirme çalışmalarını da teşvik etmesi bekleniyor.

29/11/21 12:45

Japonya’da geliştirilen HIV aşısı maymunlar üzerinde etki gösterdi

Japonya'da HIV virüsüne yönelik yapılan aşı çalışmasında, aşının maymutlarda etki gösterdiği bildirildi. Henüz kesin tedavisi bulunmayan ve ileri evrelerde AIDS (Kazanılmış Bağışıklık Yetersizliği Sendromu) kaynaklı ölümlere neden olan HIV virüsüne yönelik aşı çalışmalarında...

Türkiye Gazetesi ·

Japonya’da geliştirilen HIV aşısı maymunlar üzerinde etki gösterdi

Japonya'da AIDS'e neden olan HIV virüsüne karşı geliştirilen aşının maymunlarda etki gösterdiği belirtildi. Henüz kesin tedavisi bulunmayan ve ileri evrelerde AIDS (Kazanılmış Bağışıklık Yetersizliği Sendromu) kaynaklı ölümlere neden olan HIV virüsüne yönelik aşı çalışmalarında...

Istanbulhaber ·

İlgili konular

×
Palo.com.tr Facebook ta takip edin