28.09.2021

HABER ÖZETI

  • Türkiye'nin birçok bölgesindeki kumsallarda yer alanve kumulların oluşmasında ciddi öneme sahip olan kum zambağı,Dünya Doğa Koruma Birliği'nce koruma altında bulunuyor.

  • Samandağ Çevre Koruma ve Turizm Derneği Başkanı Mişel Atik, kum zambaklarının yerden itibaren yaklaşık 40 veya 45 santimde olabildiğini 3 ila 5 arasında çiçek verdiğini söyledi.

  • BU ÇİÇEĞİN YERİ KUM Atik, Vatandaşlarımız bu zambağı görünceçok güzel bir kokusu olduğu için alıyorlar, yoluyorlar.

  • Nesli tehdit altındaki kum zambağının Türkiye çapında da koruma altına alındığını belirten Atik, ticari olarak sökülmesi yasak ve koparmanın cezasının 80 bin TL olduğunu kaydetti.

02/08/21 10:00

Bu çiçeği koparmanın cezası 80 bin lira

Türkiye'nin birçok bölgesindeki kumsallarda yer alan ve kumulların oluşmasında ciddi öneme sahip olan kum zambağı, Dünya Doğa Koruma Birliği'nce koruma altında bulunuyor. Hatay'ın Samandağ ilçesinde çiçek açan kum zambakları yaklaşık 40 veya 45 santim boyunda olabiliyor...

Türkiye Gazetesi ·

Koruma altındaki kum zambakları çiçek açtı

Hatay'ın Samandağ ilçesinde koruma altındaki kum zambakları çiçek açtı. Kum zambağını koparmanın cezası ise 80 bin lira. Kumulların oluşmasında ciddi öneme sahip olan kum zambağı, kumun rüzgardan dolayı dağılmasını da engelliyor. Türkiye'nin birçok yerindeki kumsallarda...

Istanbulhaber ·

İlgili konular

×
Palo.com.tr Facebook ta takip edin