14.06.2021

HABER ÖZETI

  • İki ülke arasındaki ipler yeniden gerilirken, ABD Donanmasına ait 5. Filo, İran ile Hürmüz Boğazı'nda yaşanan yakın temasın görüntülerini yayınladı.

  • İzinsiz ve kontrolsüz bir şekilde seyreden ABD gemisine uluslararası kurallar çerçevesinde uyarı yapıldı ve ABD gemisi yapılan uyarı sonrasında rotasını değiştirdi ifadeleri kullanılmıştı.

  • ABD'nin Basra Körfezi'nin güvenliğini yok sayan sorumsuz açıklama ve davranışlardan kaçınması gerektiği uyarısında bulunan Devrim Muhafızları, ABD'den uluslararası deniz kurallarına uymasını istedi.

  • Aynı zamanda ABD donanmasına ait gemilerin uluslararası hukuka uygun olarak transit geçiş yaptığı ifade edildi.

11/05/21 17:37

ABD, İran hücum botları ile yakın temasın görüntülerini yayınladı

ABD donanması, dün İran Devrim Muhafızları Donanması'na ait sürat botları ile yaşanan yakın temasın görüntülerini paylaştı. İran Devrim Muhafızları Donanması'na ait 13 sürat botunun dün Hürmüz Boğazı'nda ABD savaş gemilerine 130 metre yaklaşması sonucu ABD Sahil Güvenlik...

Istanbulhaber ·

İran Devrim Muhafızları: “Hürmüz Boğazı’nda ABD gemilerine yaklaşmadık”

İran Devrim Muhafızları yayımladığı bildiride, ABD'nin Basra Körfezi'nin güvenliğini yok sayan sorumsuz açıklama ve davranışlardan kaçınması gerektiğini belirtti. İran Devrim Muhafızları Halkla İlişkiler Birimi, dün Hürmüz Boğazı'nda ABD gemileri ile yaşanan gerilime ilişkin...

Istanbulhaber ·

İlgili konular

×
Palo.com.tr Facebook ta takip edin