28.05.2022

HABER ÖZETI

  • Ancak Human Papilloma Virüsü (HPV) aşısı olsa bile kadınların rutin olarak rahim ağzı kanseri tarama testlerini aksatmaması gerekiyor diyor.

  • Mehmet Ceyhan, aşılama süreci hakkında şunları söyledi: Rahim ağzı aşısı Türkiye'de ikili ve dörtlü olmak üzere 2 şekilde uygulanmaktadır.

  • Ceyhan, bazen sinsice ilerleyen rahim ağzı kanserinin ilişki sonrası kanama, akıntı ve ağrı gibi şikayetlere yol açabildiğini ifade etti.

  • Aşının koruma sağladığı tek kanser türü Rahim ağzı kanserinin, aşı ile korunabilen tek kanser türü olduğunu vurgulayan Dr.

26/01/22 11:38

Aşı ile önlenen tek kanser türü: Rahim ağzı kanseri

Rahim ağzı kanserinin aşı ile önlenebilecek tek kanser türü olduğunu ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Mehmet Ceyhan, aşıların 9-45 yaşı arasında yapılabileceğini söyledi. Tüm dünya genelinde kadınlarda en sık görülen dördüncü kanser türü olan rahim ağzı...

Istanbulhaber ·

Rahim ağzı kanserinden korunmanın yolu: ‘HPV aşısı’

Türkiye'de kadınlar arasında en yaygın üçüncü kanser türü olan rahim ağzı kanserinden korunmada erken yaşta aşının önemli olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Pervin Karlı, "Tercihimiz özellikle kız ve erkek çocuklarında 9-15 yaşları arasında HPV...

Istanbulhaber ·

İlgili konular

×
Palo.com.tr Facebook ta takip edin