13.05.2021

  • HMAS AE1 Denizaltısının Hikayesi Avustralya da, diğer İngiliz devletler topluluğu üyeleri gibi Büyük Britanya ile beraber Almanya ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'na karşı 4 Ağustos 1914 tarihinde savaşa girmişti.

  • Altı hafta sonra, 14 Eylül tarihinde HMAS AE1, Doğu Yeni Britanya'nın Yeni Gine adasının açıklarında devriye gezerken, 35 Avusturalyalı, Yeni Zelandalı ve Britanyalı mürettebatı ile kaybolmuştu.

  • Kayıp denizaltı, 2017 yılının Aralık ayında,Avustralya Donanması ve Danimarkalı Fugro N.V. inceleme firması tarafından Duke of York Adaları yakınında bulunda.

  • Kraliyet Donanması Deniz Binbaşısı (Royal Navy Lieutenant Commander) Thomas Besant tarafından komuta edilen denizaltı, Yeni Gine'nin ele geçirilmesi ile sonuçlanan pek çok harekata katılmıştı.

12/04/21 00:22

100 Yıl Önce Batan Gizemli Denizaltının Hikayesi Hala Tam Olarak Çözülemedi

Birinci Dünya Savaşı'nın başlamasından sadece altı hafta sonra, Avustralya'ya ait HMAS AE1 denizaltı, Yeni Gine sahillerinin açığında hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolmuş ve Müttefik kuvvetlerine ait bir denizaltının ilk kayboluşu olarak kayıtlara geçmişti. 100 yılı aşkın...

Chip ·

İlgili konular

×
Palo.com.tr Facebook ta takip edin