21.05.2022

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu yarın Yunanistan’a gidiyor Dönüş

Palo Focus

Anna Panagiotidou, Content Director, palo.com.tr · 01/11/17 - 20:00

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu yarın Yunanistan'ın başkenti Atina'ya resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

 

Başbakan Yardımcısı resmi temaslar çerçevesinde yarın Atina'da Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile bir araya gelecek. Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas'la da bir görüşme yapacak. Görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkilerin ele alınması ve ayrıntılı değerlendirmelerin yapılması bekleniyor.

 

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias 1 hafta önce Ankara'ya bir ziyarette bulunmuş, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilmişti.

 

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu Atina'dan ayrıldıktan sonra kendisinin de doğum yeri olan Gümülcine'ye de bir ziyarette bulunacak. Çavuşoğlu'nun Gümülcine ziyareti esnasında Batı Trakya bölgesinde yaşayan vatandaşlarla bir araya gelmesi bekleniyor.

 

 

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu 2 günlük Yunanistan ziyaretinin ardından Turkiye’ye dönecek.

 

Yunan medyasında Erdoğan’ın ziyaretine yoğun ilgi

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kesin tarihi henüz belirlenmemiş Atina ziyareti daha şimdiden Yunanistan’ın gündemine oturdu. Kasım sonu ya da Aralık başında gerçekleşmesi beklenen bu ziyarete Atina’da şimdiden çok büyük ilgi gösteriliyor.

 

Ziyaretin gerçekleşmesi halinde, Erdoğan, 65 yıl sonra Yunanistan'a gelecek ilk TC Cumhurbaşkanı olacak. Atina'yı son olarak 1952 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar ziyaret etmişti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Atina ziyareti ile ilgili ilk adım Başbakan Binali Yıldırım'ın geçen Haziran ayında Yunan Başkentine yaptığı ziyaret sırasında atıldı.

 

Başbakan Yıldırım, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos ile görüşmesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu yıl içinde Atina'yı ziyaret niyetini iletti. Pavlopoulos, bu niyeti memnuniyetle karşıladığını vurguladı ve ziyaretin iyi hazırlanması gerektiğini belirtti.

 

Pavlopoulos, Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) teşkilatının 25'nci kuruluş yıldönümü nedeniyle İstanbul'da düzenlenen zirveye katılarak, Türkiye'yi ziyaret eden ilk Yunanistan Cumhurbaşkanı olmuştu. Türkiye'yi 1952 yılında Kral Pavlos ve eşi kralice Frideriki ziyaret etmişlerdi.

 

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas, geçen hafta Ankara ziyareti sırasında, Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabulü sırasında resmi daveti iletti. Kocyas Atina'ya dönüşünde düzenlediği basın toplantısında "Erdoğan daveti kabul etti ve ziyaretin hemen gerçekleşmesini istedi. Henüz tarih belirlenmedi. Kasım ayının sonları ya da Aralık başlarında olabilir diye düşünüyoruz" dedi.

 

 

 

×
Palo.com.tr Facebook ta takip edin