27.04.2018

Yunanistan Hava Savunma Sistemlerini Yeniliyor Dönüş

Palo Focus

Anna Panagiotidou, Content Director, palo.com.tr · 17/02/17 - 22:00

Ekonomik ve siyasi krizle boğuşan Yunanistan, hava kuvvetlerinin yenilenmesi için düğmeye bastı.

İşsizliğin yüzde 25'e yaklaştığı, AB'den gelen kredilerle memur maaşlarının ödendiği Yunansitan'da, yaklaşık10 milyar dolarlık F-35 savaş uçağı siparişi vermesi ülkenin gündemine oturdu.

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos'un talimatıyla F-16'ların ve S-300 füze sistemlerinin bakımının yanı sıra yeni F-35'lerin siparişini içeren hava kuvvetlerinin yenilenmesi planı uygulamaya konuldu.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki Kardak geriliminin tırmandığı bir döneme denk gelen plan doğrultusunda F-16 savaş uçaklarının bakımına başlanırken, jetlerin iyileştirilmesi çalışmalarından ABD'li savunma şirketi Lockheed Martin sorumlu olacak.

Yunan askeri kaynaklarına göre, 5. nesil tek motorlu F-35 taarruz uçakları için hazırlanan talep mektubu da Washington'a iletildi. İlk aşamada 20 adet F-35 uçağının siparişinin planladığı kaydedildi.

Yunan hükümeti, F-16 uçaklarının Viper seviyesine modernizasyonu için ABD hükümetine istek mektubu gönderdi. Ayrıca 1998 yılında  Girit adasına yerleştirilen 250 km radar mesafesi, 30.000 m irtifaya sahip Rus yapımı S-300PMU1 yüksek irtifa hava savunma sisteminin modernizasyonu da gündeme alındı.

F-16V “Viper” serisi yeni bir kokpit tasarımının yanı sıra daha gelişmiş görev bilgisayarı ve aviyonik sistemlerle donatıldı. Uçağın en önemli özelliği ise ABD’li Northrop Grumman tarafından geliştirilen APG-83 Aktif elektronik taramalı (AESA) radar sistemi. Bu uçağa beşinci nesil hava-hava ve hava-yer kapasitesi sunuyor. Halen bu radar sistemleri Amerikan Hava Kuvvetleri’nde F-22 ve F-35 uçaklarında kullanılıyor. AESA’nın diğer radarlara göre en büyük farkı sabit anteni.

Bu sistemde radar dalgaları elektronik olarak yönlendirilerek farkı istikametlerde saniyede binlerce keç ve bir çok frekansta yönleniyor. Bu çeviklik sayesinde AESA radarı bir anda yüzlerce hedefi takip edebiliyor. Radarın bir başka özelliği ise sistemin radar ve elektromanyetik uyarı alıcılarından oluşan kombinasyonu sayesinde pilota düşman radar tehdidi uyarı yapabilmesi. Ayrıca radar kilitlemesi yapan füzelerin takibi ise AESA radarı tarafından karıştırılabiliyor.

Yunanistan'ın F-35 satın alma planına tepkiler

Yunanistan Savunma Bakanlığı'nın, 2008'den bu yana ekonomik darboğazdaki ülkede F-16'ları iyileştirmek ve F-35 almak için yaklaşık 10 milyar dolarlık bir harcama planı yapması yoğun eleştirilere neden oldu.

Yunanistan Savunma Bakan Yardımcısı Dimitris Viças, söz konusu planın Bakanlığın 10 yıllık bütçe planlaması dahilinde olduğu ve fazladan bir euro bile harcanmayacağını belirtse de Bakanlık kaynaklarının belirttiği rakamlar bunun çok üzerinde. Buna göre, planın maliyeti 10 milyar doları bulabilir. Kaynaklar sadece F-16'ların bakımının masrafının 1.2 ila 1.7 milyar dolar arasında değişeceği görüşünde.

Bu da gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 180'ine yaklaşan 315 milyar euro'luk kamu borcu bulunan Yunanistan'ın bu boyutta bir maliyeti nasıl karşılayacağı sorularını beraberinde getirdi.

Yunan Askeri Akademisi'nden Doç. Dr. Kostas Grivas, "mali açıdan, F-35'leri satın almayı istemek bir skandal. Ülke mali açıdan korkunç bir durumda ve bu jetler çok pahalı. Bu jetleri, daha önce Türkiye aldığı için istiyoruz. Aslında sadece Lockheed Martin'e bağış yapıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomistler, Yunanistan bütçesinin bu harcamayı kaldırmayabileceğini belirtirken, kurtarma programındaki ülkenin mali dengelerini sarsacak bir çaba olarak değerlendiriyor.

Ekonomist Vangelis Agapitos hükümetin böylesi bir harcamayı açıklamak için bir süre daha beklemesi gerektiğini anlatarak, şu yorumu yaptı: "Kurtarma paketinin ikinci gözden geçirme süreci tamamlanmadan bunu açıklamak düşüncesizce. Hükümetin adımlarını tutarsız göstermesi sebebiyle bu plan, kreditörlerin hükümete şüpheyle yaklaşmasına ve ek tedbirler talep etmesine neden oluyor."

Yunanistan belirsizliği kaygı yaratıyor

Ekonomik krizle mücadele eden Yunanistan’da protesto gösterileri birbirini izliyor. Çiftçiler, emekliler, itfayeciler, işten çıkarılanlar, eğitimciler … Hepsi, hükümetin kemer sıkma önlemlerinin ağırlığından şikayetçi. Ülkede tansiyon yakın vadede düşecek gibi görünmüyor.  Özellikle çiftçilerin tepkileri hükümetin son zamanlarda karşı karşıya olduğu en büyük zorluklardan biri. Maaaşların düştüğü, buna karşılık vergilerin ağırlaştığı ve 7 yıldır devam eden süreç sonucunda Yunan halkı sesini daha da yükseltmeye hazırlanıyor.

Yunanistan kurtarma programıyla ilgili gözden geçirme sürecinin henüz tamamlamamış olması ülkede olduğu gibi AB'de de kaygıları artırıyor.

IMF'in daha fazla yardım sağlamak için Yunanistan kurtarma programında yer alıp almama konusunda henüz kararını vermemesi kurtarma programının parçalanmasına yol açabilir.

Atina, IMF’yi Yunan halkının fedakarlıklarını yok sayarak sosyal sigortalar ve vergi muafiyet sınırlarıyla ilgili yeni acılı reformlar konusunda baskı yapmakla suçluyor.

Yunanistan ve kreditörlerinin Yunanistan'ın yeni kredilere erişiminin yolunu açacak reformların gözden geçirmesinin hızlı şekilde onaylamaları gerekiyor.  Uzmanlar, gözden geçirmenin tamamlanmasının uzaması halinde Euro Bölgesi'nde finansal istikrarsızlık yaşanabileceği uyarısında bulunuyor. 

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, kurtarma programı ikinci gözden geçirmesinin pozitif şekilde tamamlanacağına inandığını, ancak Atina'nın kreditörlerden gelecek mantıksız talepleri kabul etmeyeceğini söylüyor.

Tüm gözler şimdi 20 Şubat’ta yapılacak kritik Eurogrup toplantısında ...

 

 

×
Palo.com.tr Facebook ta takip edin