25.09.2021

  • İsrail doğumlu bir araştırmacı, yeni DNA analiz teknolojisi sayesinde Aşkenaz Yahudilerinin tarihi lisanı Yidiş’in merkezinin Türkiye’nin kuzey doğusu olabileceğinin tespit edildiğini söyledi.

  • Eran Elhaik’in bilim dergisi Genome Biology’de yayınlanan araştırmasında Yidiş konuşanların kökenlerinin DNA’sini bulmak üzere Geographic Population Structure (GPS- Coğrafi Nüfus Yapısı) sistemi kullanıldı.

  • Araştırmacılar bu lisanın 9.yüzyıl civarında İpek Yolu üzerinde ticaret yapan İranlı ve Slav Yahudileri tarafından yaratıldığını tahmin etmekteler.

  • Bu da Yidiş’in Asya’dan Avrupa’ya değerli mallar taşıyan ve bu tekeli ellerinde bulundurmaya çalışan Yahudi tacirler tarafından ilk milenyumda oluşturulmuş bir lisan olduğu tezini güçlendiriyor.

27/04/16 16:13

Yiddiş konuşanların kökeni Türkiye´mi

İsrail doğumlu bir araştırmacı, yeni DNA analiz teknolojisi sayesinde Aşkenaz Yahudilerinin tarihi lisanı Yidiş’in merkezinin Türkiye’nin kuzey doğusu olabileceğinin tespit edildiğini söyledi. Sheffield Üniversitesinden Dr. Eran Elhaik’in bilim dergisi Genome Biology’de...

Şalom ·

İlgili konular

×
Palo.com.tr Facebook ta takip edin