13.12.2018

  • Tüm enfeksiyonlarda olduğu gibi gribal enfeksiyonlarda da vücudun savunma mekanizmalarının devreye girdiğini ifade eden Yalçın, şunları kaydetti: İnflamasyon dediğimiz yangı oluşuyor.

  • Yalçın gribal enfeksiyonların kalp krizini tetiklemesine ilişkin yaptığı açıklamada, enfeksiyonlar ile kalp damar hastalıkları arasındaki ilişkinin uzun zamandır bilindiğini belirtti.

  • Oluşan bu yangı kalp damarları üzerinde bulunan stabil plaklarda hasara neden olabiliyor, kan akışkanlığını veya kan damarlarının yüzeyini kaplayan endotel fonksiyonlarını bozabiliyor.

  • Yalçın, enfeksiyon sırasında vücutta doku ve organların oksijen ihtiyacının arttığını aktararak, Artan bu oksijen ihtiyacını karşılamak için kalp daha fazla çalışmak durumunda kalıyor.

03/01/18 23:43

Gribal enfeksiyonlar da kalp krizini tetikleyebiliyor

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Yalçın, "Birçok enfeksiyonda olduğu gibi gribal enfeksiyonlar da kalp krizini tetikleyebiliyor. Özellikle bilinen kalp damar hastalığı olan veya olma ihtimali yüksek riskli hastalarda gribal enfeksiyonlar sırasında kalp krizi oluşabiliyor"...

Memurlar ·

Gribal enfeksiyonlar da kalp krizini tetikleyebiliyor

Memurlar

İlgili konular

×
Palo.com.tr Facebook ta takip edin