17.08.2022

  • Sıcak havalarla birlikte kurutulmaya başlanan biber ve patlıcan gibi sebzeler kenti yüksek noktalarını kırmızıya bürüdü.

  • Gastronomi kenti Gaziantep'te kurutmalık sezonu başladı Kentte kurutma işiyle uğraşan İbrahim Özoğlu, kurutma mevsiminin başladığını belirterek, Gastronomi kenti Gaziantep'te dolmalık kurutmaların sezonu başladı.iz de şuan burada biber ve patlıcan kurutmalığı yapıyoruz.

  • Osmanlı mutfağının vazgeçilmez lezzeti olarak bilinen dolmaların ana maddesi olan ve gastronomi kenti Gaziantep'in de simgeleri arasında yer alan kurutmalık sebzeler, kentteki yüksek arazileri rengarenk hale getirdi.

  • Kentte 40 dereceleri bulan sıcaklarda 8-10 günlük süre zarfından kuruyan kurutmalıklar, kırmızı rengini aldıktan sonra çürükleri ayıklanarak satışa ve yemeye hazır hale geliyor.

26/06/22 10:52

Gaziantep’te sezonun ilk kurutmalıkları güneşe bırakıldı

Gaziantep'te yaz aylarıyla birlikte sıcak havaların da etkisini artırmasıyla kış sofralarının vazgeçilmez lezzeti kurutmalıklar çatı olarak adlandırılan sırıklara gerilmeye başlanarak güneşe bırakıldı. Sıcak havalarla birlikte kurutulmaya başlanan biber ve patlıcan gibi...

Istanbulhaber ·

İlgili konular

×
Palo.com.tr Facebook ta takip edin