22.01.2019

HABER ÖZETI

  • Osmanlı dönemi mimarisinin özelliklerini taşıyan caminin altında da aynı yıl her yaş, zevk ve ilgiye hitap eden, raflarında 5 bin kitap bulunan Tiryakizade Kıraathanesi açıldı.

  • Kıraathanenin bulunduğu caminin ise 18.yüzyılın sonlarında Tiryakizade Süleyman Ağa tarafından yaptırıldığını anlatan Avcı, şöyle konuştu: 5-6 yıl öncesine kadar ciddi manada metruk bir haldeydi.

  • Kıraathaneye gelenler bir yandan kitaplarını okurken, aynı zamanda diledikleri içecekleri yudumlayıp, kablosuz internetten de yararlanabiliyor.

  • Avcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın millet kıraathaneleri açıklamasından sonra kıraathane tabiri üzerinden birtakım spekülasyonların yapıldığına değinerek kıraathanenin Osmanlı'dan beri kullanılan bir tabir olduğunu hatırlattı.

14/06/18 13:32

Eskişehir'in 5 bin kitaplık kıraathanesi

ESKİŞEHİR (AA) – DENİZ AÇIK – Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansınca 2013 yılında restore edilen Tiryakizade Süleyman Ağa Camisi'nin altında aynı yıl hizmete vermeye başlayan Tiryakizade Kıraathanesi içindeki 5 bin kitaplık kütüphane, yediden yetmişe tüm kitapseverlere...

Antalyajans ·

Eskişehir'in 5 bin kitaplık kıraathanesi

ESKİŞEHİR (AA) - DENİZ AÇIK - Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansınca 2013 yılında restore edilen Tiryakizade Süleyman Ağa Camisi'nin altında aynı yıl hizmete vermeye başlayan Tiryakizade Kıraathanesi içindeki 5 bin kitaplık kütüphane, yediden yetmişe tüm kitapseverlere...

Memleket ·

İlgili konular

×
Palo.com.tr Facebook ta takip edin