20.03.2019

HABER ÖZETI

  • Üzerinde Grek askerleri ile Amazon kadın savaşçıların mücadelesini anlatan figürlerin bulunduğu Amazonlar lahdi, Kütahya Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor.

  • Lahdin 1990 yılında antik kentte kaçak kazı yapan defineciler tarafından bulunduğunu anlatan Türktüzün, şöyle konuştu: Amazonlar lahdi Çavdarhisar Aizanoi Antik Kenti'nde bulunmuştur.

  • Bunlar, Samsun'un Terme ve Çarşamba bölgesinde ormanlık alanlarda yaşayan ve zaman zaman Hititlere akımlar düzenleyen kadın savaşçılardır.

  • Çavdarhisar Belediyesi yetkililerinin bize durumu bildirmesiyle olay yerine gittiğimizde, lahdin parçalarının bir kısmını dışarıda gördük.

11/01/19 13:21

'En sağlam Amazonlar lahdi' Kütahya'da

Üzerinde Grek askerleri ile Amazon kadın savaşçıların mücadelesini anlatan figürlerin bulunduğu Amazonlar lahdi, Kütahya Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor. Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti'nde 1990 yılında definecilerin kaçak kazısında bir bölümü ortaya çıkan...

Ortadoğu Gazetesi ·

'En sağlam Amazonlar lahdi' Kütahya'da

Ortadoğu Gazetesi

En sağlam Amazonlar lahdi Kütahya'da

Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti'nde 1990 yılında definecilerin kaçak kazısında bir bölümü ortaya çıkan ve Kütahya Müze Müdürülüğünce yapılan kurtarma kazısında da tamamen kurtarılan Amazonlar lahdi, 1858 yıllık tarihi ve sağlamlığıyla görenlerin ilgisini çekiyor....

En Son Haber ·

En sağlam Amazonlar lahdi Kütahya'da

En Son Haber

İlgili konular

×
Palo.com.tr Facebook ta takip edin