20.01.2019

  • Beykent Üniversitesi Akademisyen Uzman Biyolog Semra Esen, İnflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) terimi, Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi sindirim sistemindeki kronik inflamasyon ile gözlenen hastalıkları tanımlamaktadır.

  • Microcin B17, insan ve diğer hayvanların bağırsaklarında bulunan E. coli (Escherichia coli) tarafından üretilmektedir.

  • Bilim insanlarının, Microcin B17'nin in vivo olarak bağırsak iltihabını indüklediğini bulduklarını kaydeden Esen, Bu enflamasyon CD1d proteinlerine bağımlı olabilir diye düşünüyorlar.

  • IBD'nin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, araştırmacılar, bağışıklık sisteminin sindirim sistemine aşırı tepki göstermesinden kaynaklandığını ve bunun iltihaplanmaya neden olduğunu düşünmekteler dedi.

14/06/18 22:15

E. Coli bakterisi Inflamatuar bağırsak hastalığını tetikliyor

Uzman Biyolog Semra Esen E. Coli bakterisinin Inflamatuar bağırsak hastalığını tetiklediğini söyledi. Beykent Üniversitesi Akademisyen Uzman Biyolog Semra Esen, "İnflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) terimi, Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi sindirim sistemindeki kronik...

Istanbulhaber ·

İlgili konular

×
Palo.com.tr Facebook ta takip edin