23.10.2018

HABER ÖZETI

  • 1970 yılında son rahip Raban Lahdo Örz'ün vefatından sonra kapatılan ancak 2011'de rahip görevlendirilmesiyle hizmet vermeye başlayan manastırın, taş yapısı, gösterişli mimarisiyle turizme kazandırılması hedefleniyor.

  • Erdoğan, Süryanilerin en eski manastırları arasında yer alan Mor Evgin'de çok sayıda rahip yetiştirildiğini belirtti.

  • Müze olarak bu alanda daha önce bir kazı ve temizlik çalışması yaptıklarını belirten Erdoğan, şöyle devam etti: Yapı hala ayakta.

  • Çünkü dünyada yaşayan milyonlarca Hristiyan ve Süryanilerin bu alanı ziyaret etmeleri, onların bu alanın farkında olmaları önemlidir.

03/01/18 23:43

'Doğu'nun Sümelası' keşfedilmeyi bekliyor

Mardin'in Nusaybinilçesi Bagok Dağıyamacında, milattan sonra 363 yılından önce yapıldığı tahmin edilen ve genel görünümüyle Sümela Manastırı'nı andıranMor Evgin (Augin) Manastırı, keşfedilmeyi bekliyor. 1970 yılında son rahip Raban Lahdo Örz'ün vefatından sonra kapatılan...

Memurlar ·

'Doğu'nun Sümelası' keşfedilmeyi bekliyor

Memurlar

"Doğu'nun Sümelası" keşfedilmeyi bekliyor

MARDİN (AA) – Mardin'in Nusaybin ilçesi Bagok Dağı yamacında, milattan sonra 363 yılından önce yapıldığı tahmin edilen ve genel görünümüyle Sümela Manastırı'nı andıran Mor Evgin (Augin) Manastırı, keşfedilmeyi bekliyor. 1970 yılında son rahip Raban Lahdo Örz'ün vefatından...

Memleket ·

"Doğu'nun Sümelası" keşfedilmeyi bekliyor

Memleket

İlgili konular

×
Palo.com.tr Facebook ta takip edin