12.07.2020

HABER ÖZETI

  • İspanya hükümeti, diktatör Francisco Franco'nun kalıntılarının Şehitler Vadisi'ndeki anıt mezardan çıkartılıp eşinin bulunduğu mezarlığa taşınmasının 24 Ekim Perşembe günü olacağını açıkladı.

  • Ayrıca işlemlerin basına ve halka tamamen kapalı olacağı, mezarlıkta sadece diktatörün torunlarından oluşan aile üyeleri, noter ve Adalet Bakanı Dolores Delgado'nun bulunacağı bilgisi verildi.

  • Bu arada, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'in, diktatör Franco'nun mezar yerinin değiştirilecek olmasını İspanyol demokrasisini saran bir çemberin sembolik olarak kapatılması olarak değerlendirdiği kaydedildi.

  • Bazilikada, diktatör Franco'nun yanında faşist Falange partisinin kurucusu Jose Antonio Primo de Rivera'nın mezarının yanı sıra İspanya İç Savaşı'nda hayatını kaybeden 33 binden fazla kişinin toplu mezarı da bulunuyor.

21/10/19 23:07

Diktatör Franco'nun tabutu resmi törensiz taşınacak

MADRİD (AA) - İspanya hükümeti, 24 Ekim Perşembe günü Şehitler Vadisi'ndeki bazilikadan kemikleri çıkartılarak aile mezarlığına taşınacak diktatör Francisco Franco için hiçbir resmi tören yapılmayacağını açıkladı. İspanya Başbakanlık Genel Sekreteri Felix Bolanos ve İletişim...

Memleket ·

Diktatör Franco'nun tabutu resmi törensiz taşınacak

Memleket

İspanya'da Franco'nun mezar yeri perşembe günü değiştiriliyor

İspanya hükümeti, diktatör Francisco Franco'nun kalıntılarının Şehitler Vadisi'ndeki anıt mezardan çıkartılıp eşinin bulunduğu mezarlığa taşınmasının 24 Ekim Perşembe günü olacağını açıkladı. İspanya hükümetine bağlı İletişim Devlet Sekreterliğinden yapılan yazılı açıklamada,...

Istanbulhaber ·

İlgili konular

×
Palo.com.tr Facebook ta takip edin