14.07.2020

HABER ÖZETI

  • Buğday hakkındaki en çok doğru bilinen yanlışın GDO (genetiği değiştirilmiş gıdalar) konusu olduğuna dikkat çeken Ulusoy, Genetiği değiştirilmiş buğday dünya üzerinde yok.

  • Dolayısıyla Türkiye'deki buğday bizim için, bizim ekmeğimiz, bizim unlu mamuller çeşitlerimiz için gayet kaliteli ama tabii protein seviyesi olarak gelişebileceği alanlar mevcut dedi.

  • Un ihracatında ilk üç ülkenin, Irak, Yemen ve Suriye olduğunu söyleyen Ulusoy, Daha sonra Angola, Filipinler, Benin olarak devam ediyor.

  • Ticari olarak böyle bir buğdayın üretimi söz konusu değil ama maalesef buğdaydan bahsedilirken genetiği değiştirilmiş diye anlatılıyor.

11/11/19 16:18

Buğday masum çıktı

Ulusoy, Türkiye'de buğdayın on binlerce yıllık bir tarihi olduğunu ve ilk kez Türkiye'de yetişmiş bir ürün olduğuna işaret ederek, "Türkiye'deki buğday kalitesi protein değerleri olarak maalesef dünya ortalamasının altında ama çeşitlilik olarak çok büyük bir biyo-çeşitlilik...

Memurlar ·

Buğday masum çıktı

Memurlar

TMO'nun yüksek fiyatı çiftçiyi buğdaya döndürdü

İSTANBUL (AA) - UĞUR ASLANHAN - Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Eren Günhan Ulusoy, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) buğday alım fiyatını yüzde 29 artırmasının buğday ekiminden kaçışı durdurduğunu ve bir kısım çiftçinin tekrar buğdaya dönmesini sağladığını...

Memleket ·

TMO'nun yüksek fiyatı çiftçiyi buğdaya döndürdü

Memleket

İlgili konular

×
Palo.com.tr Facebook ta takip edin