09.07.2020

HABER ÖZETI

  • Türkiye genelinde başlayan normalleşme sürecinde 3 aydır kebap hasreti çeken Adanalılar, restoranların açılmasıyla birlikte soluğu kebapçılarda aldı.

  • Sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde hizmet veren kebapçılar, müşterilerinin ateşlerini ölçüp ellerini dezenfekte ettikten sonra içeri aldı.

  • Covid günlerinde kebabı çok özledik Özlemle kebap yemeye geldiklerini dile getiren Gülden Ateş, ”Buraya kaburgacı Yaşar demiyoruz, Yaşar babanın evi diyoruz.

  • Korona virüse karşı aldıkları önlemleri anlatan Aydın, ”Girişte ateş ölçümü yapılıyor.

01/06/20 22:11

Adana’da kebapçılar doldu taştı

Türkiye genelinde başlayan normalleşme sürecinde 3 aydır kebap hasreti çeken Adanalılar, restoranların açılmasıyla birlikte soluğu kebapçılarda aldı. Korona virüs (Covid-19) vakalarının azalmasının ardından 3 aydır kapalı olan restoranlar bugün açıldı. Adana'da da aylar...

Istanbulhaber ·

Adana’da kebapçılar doldu taştı

Korona virüs (Covid-19) vakalarının azalmasının ardından 3 aydır kapalı olan restoranlar bugün açıldı. Adana'da da aylar sonra hizmet vermeye başlayan kebapçılara vatandaşlar akın etti. Sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde hizmet veren kebapçılar, müşterilerinin ateşlerini...

Türkiye Gazetesi ·

İlgili konular

×
Palo.com.tr Facebook ta takip edin