05.08.2020

HABER ÖZETI

  • eyve ve sebze ihracatında yaşanan son gelişmeler öncesinde Tarım ve Orman Bakanlığı, 'Meyve ve Sebze İhracatı İçin Bitki Sağlığı ve Karantina Eylem Planı' hazırlayarak üreticileri konu hakkında uyarmıştı.

  • Bosna Hersek'in yetkili makamlarınca yapılan işlemlerde, izin verilen azami seviyenin üzerinde pestisit kalıntısına (kimyasal ilaç) rastlanıldığı için ilgili ithalata izin verilmediği öğrenildi.

  • Türk yetkililerce bu durumun ülke imajını ve Bosna Hersek pazarını olumsuz etkilediği kaydedildi.

  • Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansı’na bağlı uzmanlar, yaptıkları denetimlerde ülkeye girecek olan mandalinaların hem İstanbul çıkışlı olduğu hem de ABD menşeili olduğunu tespit etti.

17/11/19 07:16

Şartnameye rağmen bildiğini okuyorlar

Durumun son örneği ise bu kez Bosna Hersek'te yaşandı. Bosna Hersek'e yapılan yaş meyve ve sebze ihracatında, yapılan kontrollerde Türkiye menşeili 21 ton mandalina ülkeye sokulmadı. Bosna Hersek'in yetkili makamlarınca yapılan işlemlerde, izin verilen azami seviyenin üzerinde...

Memurlar ·

Şartnameye rağmen bildiğini okuyorlar

Memurlar

Bosna Hersek 21 ton mandalinayı geri gönderdi

Sefa Bilgitekin ANKARA Özellikle Rusya’dan gönderilen ürünler kamuoyunda sıkça tartışılırken, üreticilerin ve ihracatçıların bu durumdan ders çıkarmadığı görülüyor. Bunun son örneği Bosna Hersek’te yaşandı. Bosna Hersek, Türkiye menşeili 21 ton mandalinayı ülkeye sokmadı....

Türkiye Gazetesi ·

İlgili konular

×
Palo.com.tr Facebook ta takip edin